Oblíbené

Den svatého Patrika: Oslavy jara v irském duchu

leaf image

Kdo byl svatý Patrik?


Svatý Patrik se narodil pravděpodobně v rodině katolického římského důstojníka na území dnešního Skotska a rodiče ho pojmenovali tehdy poměrně běžným jménem Patricius. V 16 letech ale dům jeho rodičů přepadli otrokáři a unesli Patrika do Irska. Po několika letech v otroctví se mu zjevil anděl, který mu poradil, jak z otroctví uprchnout. Patrik ho poslechl, dostal se přes moře až do francouzského kláštera a stal se knězem. Jedné noci uslyšel hlasy, které mu říkaly, ať odejde zpět do Irska šířit křesťanskou víru. Patrik se proto do Irska skutečně vrátil, tentokrát už ale jako biskup a po celé zemi usilovně zakládal kláštery, školy a kostely. Tak se do Irska dostala vzdělanost a písmo, a proto ho Irové v den výročí jeho smrti, 17. března, tak bouřlivě oslavují.
Article


Jetelový trojlístek symbolizuje Svatou Trojici


Ať už si zúčastníte tradičních oslav Dne svatého Patrika přímo v Irsku nebo se vám poštěstí zažít oslavy v některém z irských pubů v Česku, nezapomeňte si na klopu kabátu či svetr připnout alespoň papírový zelený trojlístek. Lístek jetele údajně používal Patrik jako učební pomůcku při vysvětlování křesťanského učení. Trojlístek symbolizoval Svatou Trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Tato symbolika se už z trojlístku dávno vytratila a současní Irové vnímají jetelový trojlístek jako svůj národní symbol.


Původní Patrikova barva byla modrá


Kamkoliv se na Den svatého Patrika v Irsku a světových městech, kde se tento svátek slaví, podíváte, tam potkáte zelenou barvu. V americkém Chicagu dokonce barví i vodu v řece nazeleno. Málokdo už ovšem ví, že původní barvou spojenou se svatým Patrikem byla modrá, která dodnes zůstala například na irské prezidentské standardě. Postupně modrou nahradila zelená barva, kterou v irských pověstech nosily víly a další nesmrtelné bytosti a která představovala nový život a růst.


Zelené je i pivo


S každým velkým národním svátkem jsou samozřejmě spojeny pokrmy, které na tento den můžete ochutnat i v různých irských hospodách a restauracích nebo si je můžete uvařit doma. Jejich hlavním pojítkem je opět, jak jinak, zelená barva, a to v jakémkoliv odstínu. Velice rádi si proto Irové na Den svatého Patrika pochutnají na špenátových palačinkách, dušeném hovězím nebo skopovém se zelím a bramborami nebo bramborových plackách ze zbylých brambor smíchaných se zelenou petrželkou. A k čaji pak blaženě ukusují ještě teplý sladký irský chléb s máslem nebo marmeládou.


A jak to bylo s hady?


Při procházkách irskou přírodou si na hady pozor dávat nemusíte. V Irsku totiž nežijí. Podle legendy je vyhnal přes moře právě svatý Patrik. Ovšem pravda je mnohem prozaičtější - v Irsku je zkrátka příliš zima na to, aby v ní hadi přežili, a tak se v Irsku nikdy nevyskytovali. Proto moderní výklad legendy předpokládá, že vyhnání hadů je metaforou pro vyhnání pohanských kněží, druidů, a vítězné prosazení křesťanské víry v Irsku.

Článek Konopí léčí i omlazuje
Konopí léčí i omlazuje

Konopí je rostlina, která se v léčitelství a péči o pleť používá již celá staletí. Už starověcí lékaři znali její přízni..

ČÍST
Článek Překvapte své blízké dárkem, který jste sami vyrobili
Překvapte své blízké dárkem, který jste sami vyrobili

Dneska Vám nepřineseme novinky ze světa zdravé výživy, ale návody, jak si doma snadno vyrobit dárky a dekorace pro Váš b..

ČÍST