Oblíbené

Kokosový olej a jeho použití II.

leaf image

V předchozím článku jsme se podívali na kokosový olej a jeho účinky zejména v koupelně. Nyní je čas zahřešit si zdravěji a zaměřit se na použití kokosového oleje v kuchyni. Chybí vám inspirace, jak ho použít? Pak čtěte dále.
Article 

Kokosový olej patří mezi jednu z nejuniverzálnějších potravin s velmi pozitivním účinkem na zdraví. Nejenom že vám může dobrým partnerem při hubnutí, jeho příjemná chuť správně doplní široké množství receptů. Zařadit ho můžete i do přípravy jídel, kde byste to nečekali.

Kokosový olej a hubnutí
Díky obsahu těch správných mastných kyselin, může mít kokosový olej příznivý účinek na snižování nadměrné hmotnosti. Výzkumy naznačily, že příznivě ovlivňuje úbytek tuků zejména v oblasti břicha u žen. Při srovnání s dalšími rostlinnými oleji dále pomáhá správnému fungování štítné žlázy a stimuluje metabolismus. Všimli jste si, že lidé v tropických pobřežních oblastech méně trpí nadváhou? Jedním z důvodů je právě denní používání kokosového oleje při vaření. Chcete-li být o pár lehčí, zařaďte kokosový olej do vašeho jídelníčku. Nezapomeňte však, že jen to nestačí. Při tvorbě redukčního jídelníčku hrají důležitou roli i další potraviny a samozřejmě i pravidelný a správný pohyb.

Kokosový olej při pečení
Limity použití kokosového oleje při pečení téměř neexistují. Najdete ho nejenom ve sladkých receptech, ale i slaných. V našem týmu jsme dělali průzkum oblíbených receptů, ve kterých kokosový olej používáme. Nejčastější využití bylo při přípravě rozličných druhů zdravých variací koláčů, vaflí, lívanců, muffinů a tyčinek. Bylo těžké rozhodnout, který z receptů je naším favoritem. Ovšem pouze do té doby, než naše kolegyně Petra otevřela skříňku a dala nám ochutnat svou domácí granolu s mrkví a pekanovými ořechy, pečenou právě na tomto bio kokosovém oleji. Přemluvili jsme ji a recept nám prozradila. Pokud jste zvědaví, postup a ingredience naleznete zde.
Jelikož kokosový olej toleruje vysoké teploty, lze ho velmi dobře využít jako náhražka másla při pečení. Jeho použitím také docílíte lehčí struktury těsta ve srovnání s dalším oleji či tuky. Vzhledem k tomu, že je kokosový olej při běžné pokojové teplotě pevným, je nutné ho rozehřát. Nejlepším způsobem je vložit ho na několik minut ve skleněné misce do vroucí lázně. Přidáváte-li k oleji dalšími studené přísady, nezapomeňte na důkladné míchání. Zabráníte tak vzniku případných hrudek. V pevné formě ho pak použijte jako pojidlo v křupavých koláčových základech a krustách.

Kokosový olej a jeho další využití v kuchyni
I přes svou výraznou chuť můžete použít kokosový olej při smažení. Skvěle doplní velké množství asijských jídel, orestovat na něm můžete samotnou zeleninu a tu podávat jako přílohu například k rybě. Naším tajným tipem jsou batátové hranolky pečené v troubě. Ty nezapomeňte dochutit trochou soli, pepře a čerstvými bylinkami. Necháte-li je nakonec zapéct se sýrem, z přílohy se stane vydatnější pokrm.
Podělte se námi o vaše zkušenosti s kokosovým olejem a jeho použitím na našem Facebooku. Nechcete své triky prozradit? Nevadí. Pak nás jen sledujte a čerpejte inspiraci od nás. Slibujeme, že o kokosovém oleji od nás ještě uslyšíte.

Článek Quinoa kraluje stravování v kosmu i na zemi
Quinoa kraluje stravování v kosmu i na zemi

Chcete zdravě a hravě zvládnout teplou, studenou, slanou i sladkou kuchyni? Chystáte se na delší cestu do kosmu? Pak vám..

ČÍST
Článek Dobře utajený zabiják
Dobře utajený zabiják

Je prostě všude! Negativní fenomén dnešní doby. Požádali jsme Ing. Pavlínu Žďárkovou o rozhovor na toto horké téma.

ČÍST