Ochucujte zdravě s kořením Sonnentor

leaf image

Nadchází podzim, přesto jsou na zahradách ještě vidět grily. Grilování je velmi oblíbená činnost českých rodin, k němu samozřejmě patří vedle masa marinády, zelenina, bylinky a koření.

Pepřovník

Ale používáme vše správně? Je opravdu nutné nakládat maso do koření či směsi dlouho dopředu, jak to většina z nás dělá? Velký hovězí steak by měl být v marinádě půl hodiny, kuřecímu masu stačí ležet ve směsi i 15 minut. A co krkovice, nejoblíbenější maso na grilu u nás? Té stačí 3 hodiny.

Marinády a koření je vhodné ke grilování používat opatrně a přiměřeně, abychom nezničili chuť masa. A jaké koření? V obchodech najdeme nepřeberné množství, včetně směsí. Pozor však na to, co kupujete. Právě směsi často obsahují nadměrné množství soli a tak vlastně kupujeme jen předraženou sůl.

Koření používáme tak málo, že bychom si měli dovolit ho mít co nejkvalitnější.

Zapomeňte na směsi, namíchejte si své vlastní!
A teď něco o používaném koření.

Pepř jedině čerstvě mletý, jen ten pořádně voní, sceluje chuť pokrmu. Bílý lehce voní po oříškách a má neobvyklou chuť, Zelený pepř jsou vlastně nezralé plody pepřovníku a mají ovocnou chuť. Pozor, kajenský pepř jsou jen rozemleté chilli papričky.

Chilli prášek se připrav uje z různých druhů sušených chilli namletých či nadrcených na vločky. Zde je nutné zkontrolovat, zda směs neosahuje jiná ochucovadla.

Mletá paprika může být sla dká, pálivá, ochutí maso, ryby a nejrůznější nákypy.

Kmín je oblíbenou součástí mnoha pokrmů pro svou nasládlou kořenitou chuť. Vyladí je a při vaření brambor dokonce vytáhne případné plísně.muškátovník

Muškátový oříšek je semeno mušká tovníku pravého, roste v tropech a chutná ostře. Používáme jej do polévek, zeleninových i masových pokrmů, omáček.

Nové koření, to jsou plody stálezeleného tropického stromu pigmentovník. Používá se do vývarů i do vánočního pečiva.

Kardamon, šedá a ž hnědá semena indické byliny kardamovník. Jeho kořenitá nasládlá chuť skvěle doplní marinády, ale třeba i kávu, čaj i pečivo.

Kurkuma je obl íbená jako levná náhrada šafránu, dodává kari, čatní či zelenině silnou zemitou chuť a má peprné aroma.

Hřebíček má slad kou chuť, která se však po rozžvýkání promění v pálivou. Je vhodným doplňkem velkých kusů masa, vývarů či nákypů.

Skořice - používá se ve svitcích nebo mletá k ochucení sladkých a kořeněných jídel. Má nasládlou a mírně pikantní chuť. Známá je také „kasie“ nebo čínská skořice.

Článek Malé jarní vaření na ČT s Pavlínou ŽĎÁRKOVOU - 1. díl
Malé jarní vaření na ČT s Pavlínou ŽĎÁRKOVOU - 1. díl

Pavlína - naše specialistka na výživu radí na ČT. Jak by měla vypadat zdravá svačina? A jak zpříjemnit pomazánku pro dět..

ČÍST
Článek Ošatku otevíráme 6.2.
Ošatku otevíráme 6.2.

Otevíráme Ošatku 6.2. na poliklinice Vysočany!

ČÍST

Abychom vám mohli nabídnout pohodlnější a jednodušší prohlížení našich stránek, využíváme pro to soubory zvané „cookies“. Ke zpracování některých z nich potřebujeme váš souhlas, který dáte kliknutím na „Přijmout vše“, nebo je můžete odsouhlasit jednotlivě v „Upravit nastavení“.

Nastavení