Chia semínka - proč je vyzkoušet?

leaf image

Chia semínko je z Šalvěje hispánské (Salvia hispanica) a jak název napovídá, pochází ze zemí střední a jižní Ameriky. V těchto zemích zaujímala významné postavení na jídelníčku a přidávala se do řady pokrmů i nápojů. Tato drobná semena můžeme nalézt i pod názvem poklad aztézských běžců, protože patřila mezi výživově hodnotný doplněk stravy a díky časté konzumaci dosahovali běžci skvělých výsledků.
Article
Proč Chia vyzkoušet?

Semena jsou zdrojem všech základních složek potravy – bílkovin, tuků i kvalitních sacharidů. Jsou výjimečně bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin (n-3). Tělo si tyto esenciální mastné kyseliny nedokáže vytvořit, proto je velmi důležitý jejich dostatečný příjem stravou. Hrají důležitou roli v ochraně kardiovaskulárního systému. Semena obsahují i vysoký podíl vlákniny, která má pozitivní vliv při trávení. Z minerálních látek je hojně zastoupen vápník. Ten má vliv na udržení zdravých kostí, zubů a funkci svalů. Železo v semenech obsažené, tělo využije při tvorbě hemoglobinu. Pokud hledáte přirozený zdroj zinku, fosforu nebo hořčíku, v Chia semenech je najdete. Z vitamínů je nejhojněji zastoupena skupina B (thiamin, riboflavin a niacin).

Chia semínka vynikají svým hydrofilním charakterem a jsou schopna vázat vodu až do dvanáctinásobku svojí hmotnosti. Vytvoří se tak jemný a lehce stravitelný gel, který v těle významně ovlivňuje hladinu krevního cukru. Tento gel může pozitivně ovlivňovat proces trávení tím, že zpomaluje přeměnu sacharidů na jednoduché cukry. Energie přijímaná potravou se tak uvolňuje postupně a je tělem mnohem účelněji využita. Nedochází ke skokovitému nárůstu hladiny krevních cukrů a šetříme tak slinivku břišní. Právě pro tuto vlastnost je ideálním doplňkem stravy pro diabetiky.

Chia semínka jsou vhodná pro kohokoli včetně dětí a kojících žen. Jsou skvělým doplňkem stravy pro vegetariány a vegany, sportovce, diabetiky, při redukčních dietách a při zvýšeném psychické a fyzické zátěži. Běžně se doporučuje jako denní dávka dvě polévkové lžíce semínek.

Jak použít Chia?

Použití Chia semínek je velmi jednoduché a univerzální. Na rozdíl od lněných semínek nejsou tvrdá na skus a není potřeba je používat mletá. Semínka nemají žádnou specifickou chuť a tak se mohou stát součástí mnoha pokrmů a nápojů. Sportovci je mohou použít v základní gelovité formě. Stačí smíchat s vodou, ochutit citronovou šťávou a osvěžující nápoj jako pro aztézské běžce je na světě. Můžete je přimíchat do jogurtů, müsli, cereálních kaší. Pokud doma pečete chleba a přidáte je do těsta, díky svým hydrofilním vlastnostem mu zachovají dlouho vláčnost. Pokud rádi klíčíte semena, můžete vyzkoušet i tato. Jsou pak vhodným doplňkem do salátů. Při přípravě sladkých moučníků je díky pojivovým vlastnostem můžete použít do těsta místo vajec. A pro celiaky dobrá zpráva – Chia jsou přirozeně bezlepkové.

Článek Život bez lepku - zaklínadlo glutenFree
Život bez lepku - zaklínadlo glutenFree

Bezlepková dieta vylučuje ze stravy gluten (lepek). Lepek je směs bílkovin obsažených v obilovinách, jako je pšenice, je..

ČÍST
Článek Soutěžte s námi na Facebooku o sušenky MaKe!
Soutěžte s námi na Facebooku o sušenky MaKe!

Tyhle sušenky vás nadchnou - jsou křehké, křupavé, krásně voní a to nejlepší - jsou zdravé a mohou si je dopřát i ti, kt..

ČÍST

Produkty z článku:

138 g
Bio Nebio chia krekry s olivovým olejem 130 g
Bio Nebio chia krekry s olivovým olejem 130 g

39 Kč

500 g
Wolfberry Chia semínka 500 g
Wolfberry Chia semínka 500 g
300 g
Country Life Chia semínka Bio 300 g
Country Life Chia semínka Bio 300 g