Jaké jsou rozdíly ve stravování žen a mužů

leaf image

Ve stravování muže a ženy jsou jen minimální rozdíly. Obě pohlaví by měla vybírat racionální stravu s ohledem na svou hmotnost, zdravotní stav a energetický výdej. Muži mají vyšší bazální metabolismus než ženy, to se odráží na potřebě přijaté energie. Vždy je ale nutné zohlednit pohyb, který nám energetickou potřebu zvyšuje.

Největší rozdíl je v denní potřebě mikronutrientů, tedy vitamínů a minerálních látek. Ženy mají vyšší potřebu vitamínu D, B12, kyseliny listové, vápníku, jódu a především železa. Dostatečný přísun železa u žen je nutné hlídat především kvůli pravidelným krevním ztrátám. Muži naopak mají vyšší potřebu např. vitamínu K, E, B6, hořčíku, fluoru a zinku. Nedostatek zinku u mužů může způsobit neplodnost.

Další rozdíly v jídelníčku u žen pak můžeme nalézt v období těhotenství a kojení. V tu dobu roste potřeba makronutrientů i mikronutrientů.Vitamín E (vitamin plodnosti) - ořechy (např. para, lískové, vlašské), ovesné vločky

Vitamín K - zelí

Vitamín B6 - celozrnná pšeničná mouka, banány, hrách, rýže, klíčky pšeničné, droždí pivovarské sušené, pistácie, slunečnicová semínka

Vitamín B12 - tvrdý sýr, čerstvá vejce, mléčné výrobky, droždí pivovarské sušené, mléko, syrovátka sušená,

Vitamín D - tučné ryby, rybí olej, játra, žloutek

Vápník - mléko, sýry, mléčné výrobky, mák (ale vstřebá se méně, ve větším množství může způsobit zácpu), mandle

Hořčík - mléčné výrobky, sýr, ořechy, kakao, ovesné vločky, luštěniny, sója, celozrnná mouka

Železo - hemové: maso, vnitřnosti, vejce,
Železo - nehemové (hůře dostupné): žitná mouka, kakao, cizrna, droždí sušené, semínka sezamová, slunečnicová, čočka, sója

Jód - hlavně nedravé ryby, Vincentka

Zinek - mléko, mléčné výrobky, dýňová semínka, ovesné vločky, čočka, kakao, sušené fíky, celozrnné výrobky

Kyselina listová - Játra, kvasnice, listová zelenina, ale i celozrnné obiloviny, maso, mléko, vejce a luštěniny.

Fluor - mořské ryby, černý čaj

Článek Matcha tea – zelený zázrak
Matcha tea – zelený zázrak

Nenajdete v dnešní době příliš mnoho věcí, které dokáží sjednotit národ jako Matcha. Přistihnete při jeho konzumaci zást..

ČÍST
Článek Datle
Datle

Datle je druh ovoce, které patří mezi nejbohatší energetický zdroj pro lidský organismus, jelikož jsou ze 70 % tvořeny s..

ČÍST

Abychom vám mohli nabídnout pohodlnější a jednodušší prohlížení našich stránek, využíváme pro to soubory zvané „cookies“. Ke zpracování některých z nich potřebujeme váš souhlas, který dáte kliknutím na „Přijmout vše“, nebo je můžete odsouhlasit jednotlivě v „Upravit nastavení“.

Nastavení