Oblíbené

Cuketa – všestranná dobrota

leaf image

Cuketa, cukyna je tykev obecná, která je běžnou součástí našich jídelníčků. Dají se z ní připravovat sladká i slaná jídla, syrová má lahodnou chuť a mnohostranné použití. Pojďme se ji trochu podívat pod slupku.

Article

Sklizeň


Nejjemnější chuť mají mladé cukety kolem 20-30 cm, kdy jsou semena ještě měkká a nemusí se ani loupat. V kuchyni najdou využití i ty větší kusy, které se po vydlabání dají naplnit a zapéct.

Obsah cenných látek


Cuketa má vysoký obsah vody (kolem 90%) a tím nízkou energetickou hodnotu a je vhodná při redukčních dietách. Z minerálních látek stojí za zmínku vyšší obsah draslíku, hořčíku a vápníku. Z biologicky významných látek je to pak vláknina a slizové látky, které podporují peristaltiku střev a pozitivně regulují krevní cukr. Z vitamínů to jsou skupiny B, C. Zejména ve slupce jsou obsaženy i karotenoidy, které udržující naše oči v dobré kondici.
A pokud máte chuť, vyzkoušejte některý z našich báječných receptů. Veškeré koření najdete v našem e-shopu.

Ratatouille


Oblíbená zelenina z Provence. Zdomácněla i u nás, tak ji vyzkoušejte. Cuketa, lilek, paprika, rajčata, cibule – vše ve stejném poměru osmahneme na oleji, přidáme provensálské koření a rychlá večeře je hotová. Přílohou může být pečivo, rýže, maso, ryba, těstoviny.

Quiche


Další inspirací z Francie jsou slané plněné koláče většinou pečené v kulaté formě. Těsto je jednoduché na přípravu – je to pouze 250g mouky (celozrnná), 125 g másla, 25 ml vody, vejce, trochu soli. Těstem vyplňte formu až po okraje a do středu dejte tuto směs: půlka nastrouhané cukety, půlka nakrájeného květáku, smetana (obyčejná nebo Provamel), mletý rozmarýn, 2 vejce, sůl. Zapečte v troubě a je hotovo.

Cuketové RAW špagety


Z cukety se dají vyrobit špagety pomocí spiralizéru. Pokud ho nevlastníte, je možné z cukety udělat široké nudle obyčejnou škrabkou. Na omáčku můžete použít sušená a čerstvá rajčata, česnek, bazalku, oregano. Nebo co máte rádi.

Ing. Pavlína Žďárková
specialista na výživu

Článek Datle
Datle

Datle je druh ovoce, které patří mezi nejbohatší energetický zdroj pro lidský organismus, jelikož jsou ze 70 % tvořeny s..

ČÍST
Článek Co všechno lze vyrobit z obilí
Co všechno lze vyrobit z obilí

Z obilí a jiných obilovin se toho dá vyrobit mnohem více než všem známá mouka a vločky. Protože jetoho fakt hodně, přiná..

ČÍST

Produkty z článku:

RAW
Bez laktózy
Bez lepku
250 g
Bohemia olej Olej vlašský 250ml
Bohemia olej Olej vlašský 250ml

329 Kč