Co jíst při chřipce

leaf image

Chřipka

Když už člověk chřipku má, jak si usnadnit její průběh? 

Tělo potřebuje bojovat s virem chřipky. Aby se mu to dobře dařilo, je zapotřebí dodávat vhodné tekutiny a stravu. Většinou člověk při chřipce trpí nechutenstvím a je důležité, jídlo pečlivě vybírat a nejíst, co je zrovna po ruce.

Co jíst při chřipce? 

Určitě by to měla být jídla zeleninová, sacharidy používat v celozrnné variantě, z olejů pak ty rostlinné (řepkový, olivový, konopný). Je vhodné jíst po malých dávkách a poslechnout intuici těla, na co má právě chuť. Jako svačina je vhodný bílý jogurt, zejména při horečkách. Pro děti jsou možné i jeho sladké varianty (s medem nebo zavařeninou) a pro dospělé s bylinami a špetkou soli. Jako větší jídla dne je možné zařadit zeleninu v kombinaci s čočkou, rýží, pohankou, kuskusem i těstovinami. Nezapomenout vždy do jídla přidat trochu kvalitního rostlinného oleje.

Máme pro vás jeden recept, který se dá použít v mnoha variantách
Dvě cibule nakrájíme najemno, mírně osmahneme, přidáme nastrouhané 2-3 mrkve, 1 petržel a ¼ celeru. Trošku osolíme a vše lehce podusíme. Přidáme plechovku nakrájených rajčat (můžeme nahradit i protlakem). Přidat se mohou sušené i čerstvé byliny. V době chřipky doporučuji – zázvor, kurkumu, dobromysl. Tento zeleninový základ je možné vmíchat do uvařené rýže, bulguru, kuskusu, pohanky i fazolí. Pokud některou ze zeleninových součástí nemáte rádi, můžete nahradit jinými - zelím, kapustou, pórem. Pokud se opravdu necítíte dobře, máte málo času na přípravu vhodného pokrmu, zvolte jednu z hotových variant – špaldoto, risotto, tabouleh.

Pro některé nemocné je toto období spojeno s nižším příjmem tuhé stravy a více jim vyhovuje tekutější. Pro ně tu máme doporučení na koktejly (smoothie). Základem může být kefír, podmáslí, mléko i rostlinná mléka (ovesné, mandlové, sójové). Důležitý je přídavek semen (mák, len, chia, sezam) opět jsou v eshopu a trocha ovoce na dochucení (mohu použít čerstvé, mražené, sušené, kompotované). Mixérem vše rozmixovat a mám připravenou chutnou svačinu i lehkou večeři.

Vhodnou variantou při chřipce jsou i polévky. Nejlepším přírodním antivirotikem z této kategorie je česnečka. Můžeme si však udělat i jakýkoliv zeleninový či masový vývar. Pokud chceme polévku zahustit, použijeme nastrouhanou bramboru, krupky, pohanku lámanku.

Autor: ing. Pavlína Žďárková, výživový poradce

[clanek17]

Článek Rychlá snídaně! Začněte svůj den chutnou kaší.
Rychlá snídaně! Začněte svůj den chutnou kaší.

Kaše. Jedna z oblíbených a nutričně hodnotných snídaní. Uvařit rýžovou kaši určitě zvládne každý. U kaše jáhlové už musí..

ČÍST
Článek Nechte si zásilku zabalit ekologicky
Nechte si zásilku zabalit ekologicky

Chtěli jste ho, ptali jste se na nás něj... Všem nepřátelům plastu s radostí oznamujeme, že nyní si můžete nechat vaši z..

ČÍST

Produkty z článku:

503 g
Country life Kuskus Bio 500 g
Country life Kuskus Bio 500 g

49 Kč

503 g
PROBIO Pšeničný bulgur 500g
PROBIO Pšeničný bulgur 500g

43 Kč

503 g
PROBIO Rýže Basmati bílá 500g Bio
PROBIO Rýže Basmati bílá 500g Bio

69 Kč

503 g
PROBIO Červená čočka loupaná 500g Bio
PROBIO Červená čočka loupaná 500g Bio

49 Kč

270 g
PROBIO Risotto Arborio 250g Bio
PROBIO Risotto Arborio 250g Bio

76 Kč

240 g
PROBIO Houbové špaldoto 210g Bio
PROBIO Houbové špaldoto 210g Bio

56 Kč

250 g
Biolinie Turecký tabouleh 250 g
Biolinie Turecký tabouleh 250 g
403 g
Šmajstrla Pohanka kroupa 400g
Šmajstrla Pohanka kroupa 400g

39 Kč