Oblíbené

Co pít v nejen v létě?

leaf image

Proč je důležité, abychom dostatečně pili?


Voda tvoří podstatnou část lidského těla (kolem 60% u dospělých a až 80% u dětí). Kromě jiného nám pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání našeho organizmu. Snížený obsah tekutin v těle oslabuje naši výkonnost, cítíme se unavení, podráždění, může nás bolet hlava, při větším vypětí nebo delším pobytu na slunci může nastat celkový kolaps. Zdravý ovšem není ani opačný extrém, tedy vysoký příjem tekutin. Nadbytek vody přetěžuje ledviny, stejně jako její nedostatek. Každý z nás by měl potřebu tekutin řídit podle své tělesné hmotnosti, pracovní aktivity, pohybu.

Article

Co je ideální k uhašení žízně?


Voda. Neperlivá voda by měla tvořit základ pitného režimu. Je vhodné ji prostřídat s čaji (ovocnými, zelenými, bylinkovými), ředěnými ovocnými džusy. Do džbánu nakrájejte ovoce, zalijte vodou, nejen to dobře chutná, ale i vypadá. Vhodné jsou i sirupy a šťávy. V našem e-shopu najdete Kytl Syrob mátový, zázvorový i z černého bezu. Tyto sirupy jsou vyráběny podle tradiční domácí receptury. Mají vynikající chuť a jsou vydatné, takže je stačí ředit 1:10. Další dobrotou je i Rakytníkový sirup bez přidaného cukru, slazený pouze jablečným koncentrátem, bez konzervačních látek a barviv. Vodu s mátou a citronem určitě znáte a co třeba okurkovou limonádu – pár koleček okurky, citron, můžete lehce přisladit a osvěžující netradiční nápoj je hotov.

S čím opatrně?


Minerálky. Pokud pijete minerální vody dlouhodobě, může dojít k disbalanci minerálů ve vašem těle. Určitě si minerálku dopřejte při sportu, po zkouškách, při velkém vedru. Až si budete minerálku kupovat, podívejte se na složení. Hodnoty nejčastějších kationtů sodíku, vápníku a hořčíku by měly být Na+ < 20 mg/l, Ca2+ > 40 mg/l, Mg2+ > 20 mg/l. Hodně minerálek má vysoký obsah Na+ iontů. Ty nepříznivě působí na organizmus, stejně jako když používáte velké množství kuchyňské soli (NaCl).

Co raději nepijte!


Limonády, colové a energetické nápoje. I když tyto tekutiny dobře chutnají, obsahují velké množství cukru, celou řadu barviv a jiných přídatných látek. Tento chemický koktejl nám opravdu moc neprospěje.

Máte nějaký netradiční osvěžující typ na letní pití – podělte se s námi na našem facebookovém profilu.

A moudro na závěr:
Krásnou sklenku vemte, vodu do ní dejte, bez vody se nedá žít, každý musí vodu pít.

Ing. Pavlína Žďárková
specialista na výživu

Článek Co pít v nejen v létě?
Co pít v nejen v létě?

Parné dny nás poslední dny dost čile vyčerpávají a všichni kolem vás hlídají správný pitný režim. Do něj nepatří jen obj..

ČÍST
Článek Jaké jsou rozdíly ve stravování žen a mužů
Jaké jsou rozdíly ve stravování žen a mužů

Muži i ženy by měli vybírat racionální stravu s ohledem na svou hmotnost, zdravotní stav a energetický výdej. Muži mají ..

ČÍST

Produkty z článku:

Bez laktózy
Bez lepku
995 g
Kitl Syrob Grapefruit 0,5 l
Kitl Syrob Grapefruit 0,5 l

129 Kč

Bez laktózy
Bez lepku
995 g
Kitl Syrob mátový 0,5l
Kitl Syrob mátový 0,5l

129 Kč

Bez laktózy
Bez lepku
995 g
Kitl Syrob Bezový květ 0,5 l
Kitl Syrob Bezový květ 0,5 l

129 Kč

Bestseller
38 g
Ronnefeldt Teavelope Red Berries 25 x 1,5 g
Ronnefeldt Teavelope Red Berries 25 x 1,5 g

129 Kč

38 g
Ronnefeldt Teavelope Green Angel čaj 25 sáčků á 1,5g
Ronnefeldt Teavelope Green Angel čaj 25 sáčků á 1,5g

169 Kč

Bez laktózy
Bez lepku
995 g
Kitl Syrob Zázvorový 0,5 l
Kitl Syrob Zázvorový 0,5 l

129 Kč