Jahelník

leaf image

Jahelník patří mezi tradiční česká jídla. Příprava je kupodivu jednoduchá, jen zabere trochu času. Na naši verzi si navíc pochutnají i celiatici a dietáři.

Doba přípravy90 minut
Počet porcí8
Recept Jahelník

Ingredience:

200 g jahel
2 velké lžíce sladěnky
100 g vlašských ořechů
100 g nesířených rozinek
skořice
4 vejce
špetka soli
6 menších jablek

Postup:

 1. 1. Dejte do varné konvice vařit zhruba litr vody. Zatímco se voda vaří, nasekejte si nahrubo ořechy a opláchněte rozinky. Obojí přesuňte do větší mísy, ve které budete chystat jahelný základ.
 2. 2. Jáhly nasypte do cedníku a jakmile začne voda v konvici vřít, nad dřezem je vroucí vodou prolijte. Tím je spaříte a odstraníte jejich případnou hořkost.
 3. 3. Vysypte z cedníku jáhly do hrnce, zalijte je vodou, aby byla voda zhruba 1 cm nad jáhlami, přidejte špetku soli a vařte, až budou jáhly měkké a začnou se k sobě lepit. Nerozvařte je úplně na kaši – jahelník by se vám pak kvůli vysokému obsahu vody rozpadal. Průběžně ale sledujte, zda se vám voda nevyvařila a jáhly se nepřipalují. Pokud bude v hrnci vody málo a jáhly ještě nebudou měkké, trochu vody přilejte.
 4. 4. Než se kaše uvaří, rozkrojte jablka na poloviny a odstraňte z nich jádřince. Nastrouhejte je nahrubo. Zapněte troubu na 180 °C a nechte ji předehřát.
 5. 5. Až budou jáhly hotové, odstavte je ze sporáku a nechte vychladnout. Podle velikosti hrnce to může trvat půl hodiny až hodinu.
 6. 6. Poté jahelnou kaši přidejte k ořechům a rozinkám, přisypte skořici (raději více než méně) a přidejte dvě opravdu velké lžíce sladěnky. Celou hmotu pořádně promíchejte, ať se suroviny propojí. V této fázi můžete základ na jahelník ochutnat a přidat ještě trochu skořice nebo dosladit.
 7. 7. Nachystejte kuchyňský robot nebo elektrický šlehač. Rozklepněte vajíčka jedno po druhém a oddělte žloutky od bílků. Žloutky zamíchejte do jahelné směsi a bílky vyšlehejte do sněhu. Ten pak po trochách přimíchejte ke kaši.
 8. 8. Vezměte si dortovou formu, vyložte ji pečicím papírem. Nalijte do ní polovinu jahelného základu a posypte ho skořicí. Pak si k ruce vezměte nastrouhaná jablka, vezměte si vždy plnou hrst jablek, pořádně je zmáčkněte, ať z nich dostanete přebytečnou šťávu (tu můžete posléze vypít) a rovnoměrně je rozložte na jáhly. Až budete mít jablka kompletně ve formě, posypte je skořicovým cukrem a překryjte druhou polovinou jáhel.
 9. 9. Jahelník dejte do trouby a pečte na 180 °C zhruba půl hodiny. Jakmile začne vršek jahelníku zlátnout, vytáhněte ho z trouby a odložte na sporák. Nechte ho ale ve formě a troubu vypněte.
 10. 10. S ochutnáváním počkejte, až jahelník vychladne, aby se vám nepřilepil k pečicímu papíru.
 11. Na jahelníku si perfektně pochutnáte k snídani nebo si ho nachystejte se šlehačkou jako dezert po obědě.
 12. Zdravé tipy:

 13. • Zdá se vám jahelník málo sladký? Polijte ho na talířku medem nebo agávovým či javorovým sirupem.
 14. • Pokud nemáte po ruce elektrický sekáček nebo se vám ořechy nechtějí sekat ručně, vložte je do mikrotenového sáčku, ten položte na prkýnko a paličkou na klepání masa ořechy mírně roztlučte.
 15. • Do jahelného základu můžete přidat také sušené švestky a jablka úplně vynechat.
 16. • Zkuste jáhly uvařit v mandlovém nápoji nebo vanilkovém sójovém mléce. Jahelník bude chutnat krémověji.
 17. • Chcete jahelník podávat při slavnostnější příležitosti? Servírujte ho přelitý vanilkovým dezertem.
20 minut + pečení
Recept Banana bread s kokosem
Banana bread s kokosem

Tento banánový chlebíček je rychle hotový, pěkně vláčný a provoněný kokosem. Zapomeňte na bílou mouku, cukr a jiná slad..

ČÍST
60 minut
Recept Pečená mrkvová granola s pekanovými ořechy
Pečená mrkvová granola s pekanovými ořechy

Milujete granolu a chcete si její přípravu vyzkoušet sami? Pak určitě doporučujeme verzi s mrkví a pekanovými ořechy. Př..

ČÍST

Produkty pro recept:

610 g
Sladěnka - ječmenný slad, sklo 410g
Sladěnka - ječmenný slad, sklo 410g
503 g
Country Life Jáhly 500g BIO
Country Life Jáhly 500g BIO

46 Kč

253 g
Country Life Rozinky sultánky 250 g
Country Life Rozinky sultánky 250 g

59 Kč

Abychom vám mohli nabídnout pohodlnější a jednodušší prohlížení našich stránek, využíváme pro to soubory zvané „cookies“. Ke zpracování některých z nich potřebujeme váš souhlas, který dáte kliknutím na „Přijmout vše“, nebo je můžete odsouhlasit jednotlivě v „Upravit nastavení“.

Nastavení