Co ke svačině?

leaf image

Article


Září je měsíc, který zažene děti do škol a rodičům přidělá jednu malou každodenní starost. Co ke svačině? Do školy, na kroužek, po tréninku. O důležitosti svačin jsme si psali už v článku: Svačiny jen pro děti. A dnes si projdeme doma tvořené a vhodné svačiny.

Svačina by měla být pestrá a s trochou fantazie. Pečivo s pomazánkou a zeleninou neurazí, ale dítě nenadchne. Jíme přece i očima. Tvořit obličeje a zvířata, to dítě potěší. Formičky na cukroví se i tady hodí. Z obyčejného chleba se sýrem či šunkou lze vykrájet různé tvary a tak může být dětský box na svačinu plný třeba rybičkami, kytičkami i hvězdičkami. A co se zbytkem po vykrájení? To může být snídaně či svačina pro tvořitele. A pokud vám dítě svačiny nosí zpět, máme jednoduchý recept. Den dopředu si dítě samo svačinu připraví. Už školáci ve druhé třídě to zvládnou.

A pokud se vám už omrzelo pečivo s něčím, máme pár typů na změnu. Vhodný je jogurt nebo zakysaný nápoj s pečivem či cereáliemi. Do skleničky stačí dát pár celozrnných piškotů, přidat jogurt, kousky ovoce a vrstvy ještě jednou zopakovat. Moc hezky to vypadá a není to náročné na přípravu. Další svačinou do skleničky může být uvařená obilná kaše s ovocem, ořechy či semínky. Při velkém spěchu můžete vyzkoušet i kaše instantní. Máme jich v e-shopu velký výběr. Rýžová, jáhlová, kukuřičná, pohanková, čiroková, ovesná, … A když máte k večeři palačinky, udělejte jich o trochu víc a můžete mít celá rodina na druhý den i svačinu. Tatínek ji může dostat s šunkou a sýrem, maminka s ovocem, děti s tvarohem a skořicí.
Dnes máme jedno vylepšení v receptu na palačinky. K mléku a vajíčku postupně přidejte polovinu celozrnné pšeničné mouky, kterou běžně dáváte a druhou polovinou bude mouka cizrnová. Zvýší se nám tak podíl vlákniny a bílkovin v celkovém pokrmu. Cizrnovou mouku přidávejte po troškách, jinak dělá hrudky. A pokud chcete ještě více vlákniny, přidejte i jemně mleté vločky. Vaši strávníci nepoznají změnu, ale prospějete tělu.

A jaké jsou vaše svačiny, kterým nikdo neodolá??

Ing. Pavlína Žďárková
specialista na výživu

Článek Tipy na zdravé svačiny pro školáky
Tipy na zdravé svačiny pro školáky

Se začátkem školního roku se naše ratolesti vracejí do školy a my opět přemýšlíme, co jim zabalit na svačinu, aby jim jí..

ČÍST
Článek Dýňový Halloween
Dýňový Halloween

Halloween neboli svátek Všech svatých, je anglosaský lidový svátek pocházející z Irska, se slaví 31. října především v U..

ČÍST

Produkty z článku:

150 g
Bohlsener Mühle Špaldovo – čokoládové keksy pro děti Autíčka 150g Bio
Bohlsener Mühle Špaldovo – čokoládové keksy pro děti Autíčka 150g Bio
315 g
Iswari směs snídaňová maca, moruše a jahody bio 300 g
Iswari směs snídaňová maca, moruše a jahody bio 300 g

Abychom vám mohli nabídnout pohodlnější a jednodušší prohlížení našich stránek, využíváme pro to soubory zvané „cookies“. Ke zpracování některých z nich potřebujeme váš souhlas, který dáte kliknutím na „Přijmout vše“, nebo je můžete odsouhlasit jednotlivě v „Upravit nastavení“.

Nastavení