Naše webové stránky vyžadují pro svojí správnou činnost cookies. Dalším používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím

Zatočte s chřipkou a nachlazením přírodní cestou. Vyzkoušejte moudrosti předků

Nechcete polykat pilule? Vyzkoušejte babské rady, kterými se léčili naši předkové.


V průběhu chřipkového období si sice snadno koupíte v lékárně nejrůznější pilulky, ale my dáváme přednost moudrosti časů minulých. Zeptejte se nejstaršího člena své rodiny, jak chřipku léčili dřív, bez medikamentů. Určitě vám poradí nějakou tu babskou radu. A pokud se nemáte zrovna s kým poradit, máme pro vás v zásobě několik tipů my. Škrábe vás v krku, máte rýmu nebo potřebujete snížit horečku? Víme, jak na ně.
[img482]

Antivirotický jablečný čaj


Nastrouhejte jedno jablko a přidejte namleté koření – hřebíček, badyán a skořici. Dejte do čajové konvice a přelijte 1 l horké vody. Nechte 10 minut louhovat a slijte přes husté sítko. Nelekněte se, koření vytvoří slizovatou konzistenci. Jablečný čaj pijte teplý. Koření obsahuje účinná antivirotika, např. v badyánu je to kyselina šikimová.

Česnek na sto způsobů


Česnek potírá nemoci v jakékoliv podobě. Udělejte si třeba suchou topinku a pořádně ji načesnekujte. Nebo si připravte jednoduchou česnekovou polévku, kterou určitě znáte z pohádek – oukrop. Stačí nakrájet to talíře chléb, přidat trochu soli, nastrouhaný česnek a zalít horkou vodou. Dobrou chuť!

Vincentka k inhalaci


Opomíjenou, ale velice vhodnou přírodní medicínou je slaná minerální voda Vincentka. Můžete ji pít i inhalovat. Pitím doplníte ztrátu minerálů způsobenou pocením a prospějete i hlasivkám ochromeným nachlazením. Pro pití při nachlazení by Vincentka měla být teplá, nebo alespoň pokojové teploty. Vincentku můžete také inhalovat. Domácí inhalátor vytvoříte jednoduše. V hrnci ohřejete Vincentku, přes hlavu si přehodíte větší ručník, aby pára neutíkala mimo vaši hlavu a nahnete se nad hrnec. Inhalovat vydržte alespoň 10 minut v kus.

Sirupy pro děti i dospělé


Účinné látky z bylin najdete i ve velmi příjemné formě sirupů, které díky sladké chuti mají rády i děti. Nám se osvědčily jitrocelový sirup, echinaceový sirup a sirup Imunovit. Všechny tři sirupy vyrábí česká firma Grešík, a protože obsahují pouze fruktózu, jsou vhodné i pro diabetiky.

Šalvěj i řepík kloktejte


Ze šalvěje a řepíku si udělejte výluh a užívejte ho jako kloktadlo při bolestech v krku. Stačí 1 lžíci sušené byliny zalít 200 ml vroucí vody a nechat 15 minut louhovat. Poté přes jemné sítko slijte a začnete každé dvě hodiny kloktat, dokud obtíže nevymizí. Obě bylinky mají silné dezinfekční a antivirové účinky. Pokud si bylinky sami nesušíte, doporučujeme si koupit řepíkový čaj nebo šalvějové kapky, které vám poslouží stejně dobře.

Anýzový čaj pro snadnější odkašlávání


Plody anýzu namelte nebo podrťte v hmoždíři a zalijte horkou vodou. Nechte 10 minut louhovat a slijte. Anýzové silice pomáhají při odkašlávání, protože rozpouští hleny, a tak můžete anýzový čaj inhalovat a pomoci si k uvolnění dutiny nosní. A dalším pozitivem popíjením anýzového čaje je i zlepšení trávení.

Cibulový čaj na rozpuštění hlenů


Nakrájejte 2 cibule nahrubo, zalijte v hrnci 1 l vody a přiveďte k varu. Sejměte hrnec ze sporáku, nechte chvíli odstát a slijte. Cibulový čaj můžete přisladit medem. Látky a silice z cibule mají silný mukolytický účinek, tj. rozpouští hleny, a tím usnadňují vykašlávání.

Multifunkční zázvor


Zázvor můžete použít při léčbě chřipky i nachlazení. Působí totiž antibakteriálně, antiviroticky a uvolňuje a rozpouští hleny. Kromě toho zahřívá tělo a dokáže snížit teplotu. Zázvorový čaj má nezaměnitelnou štiplavou chuť a snadno si ho můžete připravit i doma. Ovšem pro všechny případy se vyplatí mít doma alespoň jednu krabičku zázvorového čaje, abyste měli první pomoc vždy po ruce. Horkým odvarem ze zázvoru omyjte tělo rozpálené horečkou. Vyvoláte tím pocení a ochlazení těla. Velice dobře chutná také sušený zázvor.

S vrbou proti horečce


Možná jste to nevěděli, ale vrba bílá obsahuje kyselinu salicylovou, tedy stejnou látku jako aspirin, která pomáhá snižovat horečku. Proto i odvar z kůry a větviček vrby bílé působí proti zvýšené teplotě. Stačí přelít jednu lžíci kůry 250 ml vody a povařit 10-15 minut. Nechejte chvíli odstát a sceďte. Odvar můžete osladit medem a užívat 1 polévkovou lžíci za 2 hodiny.

Lípa i bez na horní cesty dýchací


Černý bez a lípu srdčitou nejspíš znáte jako intenzivně vonící stromy. Stejně silně vám pomohou také v bojí proti bolestem v krku, nachlazení, chřipce i kašli. Léčí totiž horní cesty dýchací a výrazně podporují pocení. Nejlépe se užívají jako čaje, a to rovnou v kombinaci s dalšími účinnými bylinkami. Běžně je najdete ve složení čajů proti nachlazení.
Dočetli jste až sem? Nezapomínejte, že důležitou součástí léčby nachlazení, chřipky i obyčejné virózy je klidový režim. Nepřecházejte nemoci a pokud to alespoň trochu jde, zalezte do postele a vylečte se.